Cmentarz

REGULAMIN

Cmentarza parafii p.w. św. Marcina w Wilkowicach

  1. Cmentarz podlega prawu kościelnemu oraz państwowemu.
  2. Jest miejscem szczególnym- doczesnego spoczynku ciał -, dlatego proszę nie spacerować z psem, nie prowadzić głośnych rozmów, nie palić papierosów, raczej modlić się i rozważać sens życia i śmierci…
  3. Stawiając na grobie pomnik lub obok niego ławeczkę, koniecznie trzeba przedstawić wymiary pomnika  oraz napis i uzyskać pisemną zgodzę proboszcza parafii.  Stawiając pomnik bez tej zgody popełnia się samowole budowlaną.
  4. Prawo do grobu mają osoby czy rodziny, które opłaciły tzw. prolongatę. Na tym cmentarzu opłacenie grobu zwykłego, pojedynczego kosztuje 450 zł na 20 lat. Opłacenie grobu głębinowego, podwójnego kosztuje 800 zł na 20 lat.
  5. Prolongaty nie opłaca Rodzina, jeśli w grobie leży ciało Powstańca Wielkopolskiego lub zmarła osoba, była ofiarą reżimu komunistycznego.
  6. Każdorazowa ekshumacja wymaga zgody SANEPIDU
  7. Właściciel cmentarza nie odpowiada za zniszczenia pomników czy grobów z powodu np. burz, wichur, ulew, trzęsień ziemi…
  8. Jeśli osoba zmarła została skremowana urna z prochami zgodnie z prawem naszej archidiecezji nie może być w kościele podczas Mszy.
  9. Regulamin ten obowiązuje od 1 listopada 2021 roku.

Ks. prob. Maciej Kubiak